Local Sports Report - May 20-21, 2022

Sectional champs were crowned in track and field and tennis.

FRIDAY, MAY 20

BOYS TRACK & FIELD

Sectional 24 at East Central 

  • Top 3 in each event advance to the regional

1) Batesville 120.50, 2) Lawrenceburg 91, 3) East Central 89, 4) Franklin County 66, 5) Greensburg 61.50, 6) South Dearborn 60, 7) Milan 45, 8) Rising Sun 22, 9) Jac-Cen-Del 17, 9) South Ripley 17, 11) South Decatur 16, 12) North Decatur 14, 13) Oldenburg Academy 5

4x800 Relay - 1st Place Batesville (Ean Loichinger, Jake Chapman, Daren Smith, Benjamin Moster), 2nd Place South Dearborn (Easton Schumann, Blake Lagaly, Jason Hall, Nakia Scruggs), 3rd Place East Central (Logan Hicks, Gavin Hicks, David Nash, Samuel McGee)

110 Meter Hurdles - 1st Place Luke Thornton (LB), 2nd Place Deacon Hamilton (BV), 3rd Place Dylan Martin (RS)

100 Meter Dash - 1st Place Matthew Stewart (GB), 2nd Place Dahya Patel (LB), 3rd Place Brayden Combs (LB)

1600 Meter Run - 1st Place Benjamin Moster (BV), 2nd Place Ean Loichinger (BV), 3rd Place Ayden Potts (M)

4x100 Meter Relay - 1st Place Lawrenceburg (Hayden Saylor, Luke Thornton, Brayden Combs, Dahya Patel), 2nd Place East Central (Chase Bellman, Nathaniel McFee, AJ Garrison, Jack Rinear), 3rd Place South Dearborn (Christopher Rogers, Jeffrey Wickersham, Corbin Cassidy, Charles Evans)

400 Meter Dash - 1st Place Benjamin Riehle (M), 2nd Place Christian Stortz (FC), 3rd Place Eli Pearson (BV)

200 Meter Hurdles - 1st Place Mason Green (M), 2nd Place Luke Thornton (LB), 3rd Place Dylan Martin (RS)

800 Meter Run - 1st Place Benjamin Moster (BV), 2nd Place Harmon Marshall (FC), 3rd Place Ean Loichinger (BV)

200 Meter Dash - 1st Place Brayden Combs (LB), 2nd Place Christian Stortz (FC), 3rd Place Jack Riner (EC)

3200 Meter Run - 1st Place Jake Chapman (BV), 2nd Place Josh Pohle (JCD), 3rd Place Grant Hensley (LB)

4x400 Meter Relay - 1st Place East Central (Jack Rinear, David Nash, Gavin Hicks, Chase Bellman), 2nd Place Franklin County (Tyreke Carr, Adam Grant, Owen Harvey, Harmon Marshall), 3rd Place Lawrenceburg (Hayden Saylor, Aiden Delatte, Alex Witte, Luke Thornton)

Long Jump - 1st Place Jacob Schatzle (FC), 2nd Place Kendall Montgomery (RS), 3rd Place Jack Rinear (EC)

High Jump - 1st Place Chad Cox (FC), 2nd Place Kasey Sharshair (LB), 3rd Place Ellis Loehmer (ND)

Pole Vault - 1st Place Riley Smith (EC), 2nd Place Matthew Stewart (GB), 3rd Place Alex Murphy (BV)

Discus - 1st Place Leo Maxwell (EC), 2nd Place Evan Meek (SD), 3rd Place Chase Hamilton (BV)

Shot Put - 1st Place Leo Maxwell (EC), 2nd Place Ryan Miller (SR), 3rd Place Evan Meek (SD)

 

GIRLS TENNIS

Sectional 16 at East Central 

First Round: Lawrenceburg 5, Milan 0 

Semifinal: Oldenburg Academy 3, East Central 2

 

BASEBALL

Oldenburg Academy 7, Shawe Memorial 2 

Trinity Lutheran 10, Jac-Cen-Del 8 

 

SOFTBALL

North Decatur 12, Batesville 7

 

SATURDAY, MAY 21

GIRLS TENNIS 

Sectional 16 at East Central 

Semifinals: Lawrenceburg 5, South Dearborn 0 

Championship: Oldenburg Academy 4, Lawrenceburg 1 

 

BASEBALL

Shawe Memorial 7, South Ripley 1 

Rushville 9, Oldenburg Academy 8 

Jac-Cen-Del 9, New Washington 0 

Jac-Cen-Del 6, New Washington 1

 

SOFTBALL

Mt. Vernon 4, Rising Sun 2 

Rising Sun 3, Fort Wayne Concordia 2

Southwestern 20, Milan 6

 

 

More from Local Sports

Events

Perfect to Chair Senate Committee on Commerce and Technology

Perfect is expected to speak at the Pre-Legislative Luncheon in Lawrenceburg on Dec. 15.

Rabbit Hash Historical Society to Honor Co-Founder with Plaque Dedication

The public is invited to the event on December 17.

Hilenbrand Foundation Joins Batesville HS Ivy Tech 2.0 Initiative

The initiative provides tuition-free college classes to Batesville HS students.

Local Sports Report - December 8, 2022

Report missing high school sports scores and stats to news@eaglecountryonline.com.

LHS' Held Commits to Play Softball at Wilmington College

Held still has her senior season to play at LHS.

Record-Breaking Performances Land Milan, South Ripley Swimmers ORVC Weekly Honors

The ORVC Report for November 28 through December 3 was released on Tuesday.

On Air

Travis Thayer playing
Thomas Rhett - Slow Down Summer

Brantley Gilbert Heaven by Then f/ Blake Shelton & Vince Gill 16:51
Patty Loveless X - Silver Bells 16:48
Luke Bryan Knockin' Boots 16:45
Eddie Rabbitt Every Which Way But Loose 16:42