Switz. Co's Rose, Batesville's Amberger Qualify for Wrestling State Finals

Rose is the first Switzerland County wrestler to make it to state.

Gabe Rose is the first Switzerland County Pacer to qualify for the Wrestling State Finals. Photo via Switzerland County Athletics. 

(New Castle, Ind.) - It was a tough weekend for the 35 wrestlers from southeastern Indiana that competed at the semi-state. 

Wrestlers from Batesville, East Central, Franklin County, Lawrenceburg, Milan, South Dearborn, and Switzerland County traveled to either New Castle or Evansville to try and punch their ticket to the State Finals. 

Of the 35 wrestlers from the area, two are heading to State. 

Switzerland County junior Gabe Rose placed 4th in the 144 pound weight class at the Evansville Semi-State. He will make a return visit to the Ford Center on Friday, February 16 for the first round of the State Finals - which is being held in Evansville for the first time ever.

Rose is the first Switzerland County wrestler to qualify for the state finals. 

He will be joined at State by Batesville senior Max Amburger, who placed 4th in the 285 pound weight class at the New Castle Semi-State. 

See results from all 35 area wrestlers below. 

Semi-State 3 at New Castle

Top Team Scores: Batesville placed 21st overall, Milan 27th, East Central 28th

106

Bryce Bruns (Franklin County) defeated by Carlo Gederici (Carmel) by TF-1.5 4:00 (17-0). Bruns went 29-11 this season. 

113

Matthew Baylor (Milan) advanced to the second round defeating Tyler Huffman (Alexandria Monroe) by Fall (0:54). Baylor was then defeated by Blake Getz (Roncall)) by Fall (2:56). Baylor ends the season with a 44-2 record.

120

Adam Brewer (Batesville, 27-11) is defeated by Richard Rogers (Franklin Central) in the opening round by Fall (1:07). 

Jaxon Carr (East Central, 29-11) is defeated by RJ Taylor (Perry Meridian) by Fall (2:37).

Cole Freese (Franklin County, 35-8) is defeated by Jack Richardson (Roncalli) by Fall (2:27).

Lucas Richards (Milan, 25-17) is defeated by Jeff McGuire (Greenfield-Central) by Fall (0:40)

128

Colin Troyer (Franklin County) defeats Quinn Stauffacher (Zionsville) by Fall (1:22). Troyer (39-3) lost his second round matchup to Gunner Butt (New Palestine) by Fall (2:56). 

Laim Hubbartt (South Dearborn (33-17) is defeated by Nick Anderson (Hamilton Heights) by TF-1.5 1:46 (15-0). 

132

Brogan Rullman (East Central, 27-12) is defeated by Isaac Kuhn (Hamilton Heights) by Fall (0:33). 

Kyle Bolser (Franklin County, 26-12) is defeated by Jack Davis (Chatard) by Fall (1:18). 

138

Brady Merk (East Central, 24-14) is defeated by Maddox Cade (Southmont) by Fall (3:54)

Landon Walton (South Dearborn, 26-13) is defeated by Landon Vaught (Crawfordsville) by MD (17-6).

144

Nyden Euson (East Central) defated Jaylyn Pugh (Hamilton Heights) by Decision (6-5). Euson (33-6) would lose his next match to Christian Arberry (Warren Central) by Fall (3:47).

Trevor Bruns (Franklin County, 29-11) is defeated by Dillion Graham (Cathedral) by Fall (1:24).

150

Brayden Tudor (Lawrenceburg, 25-2) is defeated by Braden Getz (Roncalli) by TF-1.5 5:50 (18-2).

Logan Schott (East Central, 30-10) is defeated by Aaron Durham (Warren Central) by Decision (14-13).

157

Davis Maher (Batesville, 31-6) is defeated by Silas Foster (Purdue Poly) by Fall (1:20). 

Brody Wingate (East Central, 24-13) is defeated by Jaedyn Jeffries (New Palestine) by SV-1 (9-7). 

Kaleb Wilburn (Milan) defeated Julian Eads (Shelbyville) by Fall (1:08). Wilburn would fall in the next round to Michael Cain (Hamilton Heights) by Fall (3:24).

165

Damien Dance (Batesville) defeated William Wolford (Tipton) by Fall (3:44). Dance (41-1) lost his next match to James Dozier (Roncalli) by Decision (11-7). 

Jaxsin Prater (East Central, 27-13) is defeated by Jensen Shryock (Anderson) by Fall (0:29).

Kayden McClellan (Milan, 31-16) is defeated by Carter Richardson (Noblesville) by Fall (0:37). 

175

Drake Rorabacher (Lawrenceburg, 20-12) is defeated by Brenton Russell (Warren Central) by Fall (0:54). 

Cameron Gilb (Milan, 38-6) is defeated by Michael White (Lawrence North) by Fall (2:42). 

Travis Riley (East Central, 18-20) is defeated by Seer Godwise (Perry Meridian) by Fall (3:16).

190

Brendin Kolter (East Central, 19-7) is defeated by Luke Penola (Zionsville) by Fall (3:15). 

Breck Bohman (Franklin County, 383) is defeated by De Shawn Ternoir (Hamilton Southeastern) by Decision (14-9). 
215

Zane Richardson (Milan, 40-9) is defeated by Andrew Troy (Chatard) by Fall (4:21).

Brayden Rouse (East Central) defeated Eli Libler (Pendleton Heights) by Fall (1:14). Rouse lost in the second round to Brandon Johnson (Lawrence North) by Decision (11-5). 

Andrew Jones (Batesville, 25-8) is defeated by Jackson Weingart (Cathedral) by Fall (1:28). 

285

Max Amburger defeated Ty Everson (Frankton) by MD (9-1) and Brayden Flener (Greenfield-Central) by Decision (5-2). Amberger was defeated in the semifinals by evenual 285 pound champ Austin Hastings (Noblesville) by Decision (6-3). Amberger was pinned in the 3rd place match by Perris Green of Warren Central. 

 

Evansville Semi-State

106

Ethan Rose (Switzerland County) defeated Karson Bachelder (Castle) by Fall (1:20). Rose (41-6) is defeated in the second round by Joseph Hamilton (Center Grove) by Decision (4-0). 

120

Dakota Fields (Switzerland County, 31-11) is defeated by Charlie LaRocca (Center Grove) by Fall (1:34).

126

Peyton Richards (Switzerland County) defeated Peyton Pfettscher (Reitz) by Fall (0:28). Richards (43-1) is defeated by Luke Rioux (Avon) by TF-1.5 5:56 (15-0). 

144

Gabe Rose (Switzerland County) defeated Kaden Houser (Floyd Central) by Fall (4:21). Rose then defeated Deacon Dressler (Gibson Southern) by MD (11-3). In the semifinals, Rose is defeated by eventual 144 pound champions Reese Courtney (Center Grove) by MD (13-5). Rose was defeated by Branson Weaver (Owen Valley) in the 3rd place match by Decision (9-4). 

More from Local Sports

Events

Suspect in Custody After Armed Robbery Attempt at Hollywood Casino

Not many details have been released, but some injuries were reported.

Ripley Co. Sheriff's Office Receiving Calls on "Police Officer" Phone Scam

Residents are reminded to never give out personal information over the phone.

Milan 6th Graders Hold Titanic Museum

A fun activity this morning at Milan Schools.

Local Sports Report - March 2, 2024

Congratulations to Batesville, Oldenburg and Switzerland Co. on winning sectional titles in boys basketball.

Local Sports Report - March 1, 2024

Six area teams advances to the boys basketball sectional championship round.

Meyer, Mears, Simpson Named IBCA All-State Honorable Mention

The trio is among seven players from the EIAC or ORVC to earn All-State honors.

On Air

Your Hometown Radio Station playing
Vince Gill - One More Last Chance

Fox News Fox News National Newscast 14:03
Charly McClain Surround Me With Love 13:58
Nate Smith World On Fire 13:55
Billy Currington Let Me Down Easy 13:51