Local Sports Report - September 21, 2023

Report missing stats and scores to news@eaglecountryonline.com.

BOYS SOCCER

Oldenburg Academy 2, Connersville 1 

East Central 8, Greensburg 0 

Madison 5, Lawrenceburg 2 

 

GIRLS SOCCER

Oldenburg Academy 3, South Dearborn 0 

Batesville 6, Milan 0 

  • Elena Kuisel (BV): 2 goals, assist
  • Grace Gibbs, Addie Reding, Ella Carpenter, Ella Wolters (BV): goal each

Franklin County 2, Greensburg 0 

  • Madesyn Sunderhaus (FC): goal, assist
  • Kylee Bolser (FC): goal

Lawrenceburg 7, Connersville 0 

  • Lillia Miller (LB): 2 goals, assist
  • Sarah McAndrew (LB): 2 assists
  • Isabella Gilmour, Preslee Rugg, Ava Merkel, Riley O'Brien, Adalei Arnett (LB): goal each

South Ripley 4, Shawe Memorial 0 

  • Katie Miller (SR): 2 goals
  • Alexa Yeomans, Emma Justus (SR): goal each

 

VOLLEYBALL

Oldenburg Academy 3, Milan (25-21, 20-25, 25-19, 25-22)

Lawrenceburg 3, Rushville 0 (25-10, 25-18, 25-9)

  • Natalie Knigga (LB)L 11 kills, 5 aces, 7 digs, 13 assists
  • Trinity Taylor (LB): 8 kills, 15 digs, 14 assists

South Ripley 3, Jac-Cen-Del 1 (25-19, 25-18, 21-25, 25-22)

East Central 3, Connersville 0 

 

CROSS COUNTRY 

South Ripley Great Pumpkin Invitational 

Boys: 1) Milan 25, 2) Hauser 64, 3) South Ripley 80, 4) Shawe Memorial 88, 5) South Decatur 135, 6) North Decatur 141, 7) Austin 187, 8) South Dearborn 189, 9): Lawrenceburg 230

*Incomplete Teams: Jac-Cen-Del, Southwestern, Rising Sun

  • Ben Riehle (M): 16:35.5, 1st place
  • Gabe Riehle (M): 16:57.6, 2nd place
  • Lucas Cooney (M): 17:11.0, 3rd place
  • Mason Bascom (SR): 18:20.2, 6th place
  • Nathan Voss (M): 18:28.7, 7th place
  • Tegan Burk (SD): 18:42.1, 8th place
  • Luke Bradley (SR): 18:48.2, 10th place
  • Owen Markland (RS): 19:26.3, 14th place

Girls: 1) South Dearborn 42, 2) Southwestern 42), 3) South Ripley 74, 4) North Decatur 88, 5) South Decatur 117, 6) Jac-Cen-Del 149

*Incomplete Teams: Austin, Hauser, Lawrenceburg, Milan, Shawe Memorial, Rising Sun

  • Elly Potts (M): 21:18.6, 2nd place
  • Lauren Agner (LB): 23:48.5, 8th place
  • Hannah Cooney (M): 23:52.1, 9th place
  • Mary Hallgarth (SD): 24:13.4, 10th place
  • Reva Geiser (SD): 24:22.5, 12th place
  • Shelby Rohe (SD): 24:32.9, 13th place
  • Elizabeth McKittrick (SR): 24:42.1, 15th place
  • Virginia Minch (SR): 24:47.7, 16th place
  • Allene Peters (JCD): 24:48.8, 17th place

More from Local Sports

Events

South Ripley & Superintendent Recognized by Champions Together

In 2023, South Ripley High School became the first and only school in the State of Indiana to earn the National Banner for a second time.

Dearborn County Fair 4H Royalty Crowned

Congratulations to the 11 individuals on the court.

First of Six SIRC Races Takes in Rushville

The Southeastern Indiana Racing Circuit returns June 29.

Harrison's Schafer Wins 5K Run, Osgood's Pohle Takes 5-Miler at Lauren's Burg Hill

All proceeds from the event support Lauren's Fight for Cure.

Noah Knigga Verbally Commits to Eastern Michigan

Another SEI star is heading to the MAC.

On Air

Your Hometown Radio Station playing
Chris Janson - Whatcha See Is Whatcha Get

Mark Chesnutt Too Cold At Home 19:46
Earl Thomas Conley What She Is [Is a Woman in Love] 19:42
Little Texas Some Guys Have All the Love 19:35
Martina McBride Independence Day 19:31