2019 Primary Election Candidates List

There will be busy mayoral primary races in Aurora and Lawrenceburg this May.

(Lawrenceburg, Ind.) - We know who will be running for mayor and city council in southeastern Indiana.

Friday, February 8 was the deadline for candidates to file to run in the May 7, 2019 party primary election.

Below is a list of primary election candidates in each city and town, as provided by the clerk of courts in each county. Please note that independent candidates do not run in the party primary election.

There are no elections in Switzerland County this year. In Franklin County, the only contested primary race is in the City of Batesville (listed under Ripley County).

 

Dearborn County

 

City of Aurora

Republican

Mayor – Mark A. Drury, Patrick Schwing

 

Democratic

Mayor – Dan Valas, Melvin C. Kremer Jr.

Clerk-Treasurer – Benny Turner

Council At-Large – Rick Orcutt

Council District 3 – Terry Hahn

Council District 4 – Tristica Sheckles Howard

 

 

City of Lawrenceburg

Republican

Mayor – Kelly L. Mollaun, Mike Lawrence, Steve Linkmeyer

Clerk-Treasurer – Mark Fette

Council At-Large – Brett Bondurant, Wendy Rainey

Council District 1 – Tony Abbott, Tom Schneider

Council District 2 – Ty York

Council District 3 – Thomas “Tom” Rowlett Sr.

Council District 4 – Lennie Fryman

 

Democratic

Mayor – Dennis R. Carr, Aaron Cook

Judge – Joseph R. Johns

Clerk-Treasurer – Richard Richardson

Council At-Large – Paul Wayne Seymour Jr.

Council District 1 – Tim Denning, Jane Pope

Council District 2 – Regina Rybolt, J.R. Holdcraft

Council District 3 – Allen “Mooch” Callaway, Norman “Dan” Rogers

Council District 4 – Randy Abner, H. Bryan Johnson

 

 

City of Greendale

Republican

Council At-Large (two elected) – A Vincent Karsteter

Council District 1 – Walt “Doc” Wilson, John C. Davis

Council District 3 – Matt McCool

Council District 4 – Kurt Mollaun

Council District 5 – Brett “Mooch” Hamilton

 

Democratic

Clerk-Treasurer – Mary Jo “Joey” Lynch

Council At-Large (two elected) – Erin Marqua

Council District 1 – John Johnson, Christine Craig

Council District 2 – Jerry Abbott

Council District 5 – Ty Bowell

 

 

Ohio County

 

City of Rising Sun

Republican

Mayor – Steve Slack

Council At-Large – Sunshine K. Colen

Council District 1 – James McDaniel Jr.

Council District 3 – Thomas McKay Sr.

Council District 4 – Dennis W. Williams

 

Democratic

Clerk-Treasurer – Rae Lynn Gipson

Council At-Large – Dennis “Bud” Radcliff

Council District 2 – William “Bill” Marksberry

Council District 3 – Sheena Graham

Council District 4 – Garry Forwood

 

 

Ripley County

 

City of Batesville (includes Franklin County)

Republican

Mayor – Michael A. Bettice

Clerk-Treasurer – Paul Gates

Council District 2 – Tracy K. Rohlfing

Council District 3 – James A. Fritsch

Council District 4 – John A. Irrgang

 

Democratic

Judge – John L. Kellerman II

Council At-Large – Pamela J. Simpson-Flodder

Council District 1 – Darrick Cox

 

 

Town of Versailles

Republican

Town Council Seat 1 – Steve Mathes

Town Council Seat 2 – Roxanne Meyer

Town Council Seat 3 – Joshua C. Combs

 

Democratic

Clerk-Treasurer – Kiersten B. Libby

More from Local News


Events

Detectives: Bright Couple Shook Baby Hard Enough To Cause Severe Damage

The couple is charged with Aggravated Battery and Neglect of a Dependent with Serious Bodily Injury.

High Water, Flooding Closes Local Roads

Here is a running list of road closures in Eagle Country.

SISAY Announces Partnership With Cincinnati Dutch Lions

The partnership will help advance amateur soccer in the tri-state area.

Local Sports Report - February 12

East Central and Lawrenceburg played close on the court Tuesday.

On Air

Your Hometown Radio Station playing
Alan Jackson - Midnight In Montogmery

Kenny Chesney Setting The World On Fire 3:48
Midland Burn Out 3:45
George Strait Fireman 3:42
Sam Hunt Body Like A Back Road 3:39