Local Sports Report - September 15-16, 2023

Report missing scores and stats to news@eaglecountryonline.com.

FRIDAY, OCTOBER 15

FOOTBALL

Lawrenceburg 42, Franklin County 7 

  • Logan Ahaus (LB): 14-17, 153 yards, 2 TD
  • Landon Cornett (LB): 11 carries, 65 yards, TD
  • Hayden Saylor (LB): 9 receptions, 107 yards, TD
  • Carter Dozier (FC): 35 yard TD reception

East Cental 42, Batesville 0 

  • Cole Burton (EC): 6-12, 213 yards, 3 TD
  • Josh Ringer (EC): 22 carries, 142 yards, 3 TD
  • Ryan Brotherton (EC): 3 receptions, 145 yards, 3 TD
  • Dylan Maxwell (EC): 8 tackles

South Dearborn 74, Greensburg 0 

  • (SD): school record for points in a game, TD in a game (11)
  • Carson Cheek (SD): 21 carries, 204 yards, 7 TD (school record)
  • Ryan Richard (SD): 2 receiving TD

Milan 49, Greenwood Christian 6 

Owen County 28, Switzerland County 6

Clinton-Massie 21, Harrison 14

 

SATURDAY, SEPTEMBER 16

BOYS SOCCER

Switzerland County 1, South Ripley 0 

  • Cooper Todd (SC): goal assisted by Nate Williams

Franklin Central 5, Batesville 2 

  • Batesville goals by Ian Carpenter, Simon Berkemeier

 

Mt. Vernon Invite

East Central 2, Plainfield 0 

Championship: East Central 4, Mt. Vernon (Fortville) 1 

  • Brady Hartman, Jake Gagnon (EC): goal each
  • Brennan Lewis (EC): 2 goals

 

GIRLS SOCCER

South Dearborn 2, Seymour 0 

  • Bernadette Wismann (SD): 2 goals
  • Natalie Cantrell, Jenna Hufford (SD): assist each

Switzerland County 5, Silver Creek 1 

  • Emma Parsons (SC): 2 goals, assist
  • Halle Archer (SC): goal, 2 assists
  • Claire Rogers, Kenzie Taylor (SC): goal each

Providence 4, Oldenburg Academy 1

Batesville 1, Greenfield-Central 1 

South Ripley 4, Austin 0 

  •  Angel Tunny, Alexa Yeomans (SR): goal each 
  • Kylie Betz (SR): 2 goals

 

CROSS COUNTRY

South Dearborn Invitational 

Boys: 1) Milan 25, 2) Rushville 81, 3) Simon Kenton 89, 4) Oldenburg Academy 133, 5) South Ripley 145, 6) Southwestern 175, 7) Rising Sun 189, 8) Switzerland County 190, 9) Villa Madonna 191, 10) Taylor 234, 11) South Dearborn 253, 12) Austin 303, 13) Lawrenceburg 331

  • Ben Riehle (M): 16:06.8, 1st place
  • Gabe Riehle (M): 16:23.6, 2nd place
  • Lucas Cooney (M): 16:30.3, 3rd place
  • Ayden Potts (M): 17:33.2, 8th place
  • Nathan Voss (M): 17:53.4, 11th place
  • Adam Dennis (OA): 16:57.8, 4th place
  • Santiago Schutte (OA): 17:22.7, 6th place
  • Mason Bascom (SR): 17:48.4, 9th place 
  • Teagan Burk (SD): 17:51.8, 10th place place
  • Carson Duerk (TAY): 18:43.3, 20th place
  • Cale Collier (SC): 18:21.0, 16th place
  • Casey Fletcher (RS): 18:04.3, 13th place

Girls: 1) Rushville 48, 2) South Dearborn 53, 3) Southwestern 83, 4) Simon Kenton 103, 5) Taylor 133, 6) Switzerland County 156, 7) South Ripley 164, 8) Jac-Cen-Del 195

  • Nicole Myers (TAY): 20:33.2, 3rd place
  • Abigail Hunt (TAY): 22:35.9, 8th place
  • Reya Geiser (SD): 22:02.5, 8th place
  • Shelby Rohe (SD): 22:18.6, 9th place
  • Elly Potts (M): 21:28.8, 6th place

 

Flashrock Invitational 

East Central girls placed 8th out of 18 teams

  • Bentley- 18:28 
  • Weiler- 19:10 
  • Brewer- 20:01 
  • Klem-20:10 
  • Donawerth- 20:57 
  • Pflum-21:21 
  • Inderhees- 21:24 

East Central boys top performers: 

  • Hicks- 18:04 
  • Keck- 19:16 
  • Proctor- 20:57 
  • Eppert- 21:06 
  • Palmer- 21:39 
  • Scudder- 21:41 
  • Lyon- 22:11 

 

VOLLEYBALL

LHS Invite

Hauser 2, Rising Sun 0 (25-14, 27-25)

Rising Sun 2, Rushville 0 (25-7, 25-11)

Rising Sun 2, Rock Creek Academy 1 (20-25, 25-13, 15-11)

Lawrenceburg 2, Southwestern Shelbyville 0 (25-12, 25-8)

  • Natalie Knigga, Trinity Taylor (LB): 9 kills each

Lawrenceburg 2, Rock Creek Academy 0 (25-16, 25-13)

  • Trinity Taylor (LB): 9 kills

Lawrenceburg 2, Switzerland County 0 

Rock Creek Academy 2, Switzerland County 0 (25-15, 25-16)

Rushville 2, Switzerland County 0 (25-23, 26-24)

Championship: Jennings County 2, Lawrenceburg 0 (25-19, 25-17)

 

Crispus Attucks' Tournament

Oldenburg Academy 2, Riverton Parke 0 (25-19, 25-21)

  • Rachel Suttmann (OA): 9 kills

Oldenburg Academy 2, Herron 0 (25-10, 25-21)

  • Kate Weber (OA): 8 kills

Oldenburg Academy 2, Tindley 0 (25-10, 25-8)

  • Kate Weber (OA): 8 kills

Championship: Oldenburg Academy 2, Traders Point Christian 0 (25-11, 25-12)

  • Chloe Bohman (OA): 7 kills

 

Franklin Community Invite

Greenwood 2, Batesville 1 (20-25, 25-10, 25-9)

  • Reesa Zimmerman (BV): 8 kills

Batesville 2, Lawrence Central 0 (25-19, 25-16)

  • Ressa Zimmerman, Grace Walter, Madelyn Haskamp (BV): 6 kills each

Batesville 2, Indianapolis Scecina 1 (17-25, 25-22, 15-12)

  • Reesa Zimmerman (BV): 10 kills

Indianapolis Bishop Chatard 2, Batesville 1 (21-25, 25-14, 15-10)

 

Connersville 3, South Dearborn 1 (25-22, 17-25, 25-22, 25-23)

 

 

More from Local Sports

Events

Students Explore Vocational Trades at Career Pathways Camps at SCC

Students were exposed to trades such as welding, automotive technician, cosmetology, and veterinary technician.

Cincinnati Man Indicted on Charges Stemming from Fatal Accident on I-75 in NKY

A recorded jail call helped investigators make the arrest.

Cincinnati Burger Week Returns for 10th Anniversary

Enjoy $7 burgers at participating locations over a 10-day span of July.

East Central to Host 20+ Teams at Trojan Shootout

It has been a great summer for EC's girls teams: Varsity team going (7-3), JV (7-2), incoming 8th graders (5-1 in a JV league).

Goldsberry Hired as South Ripley Girls Varsity Basketball Head Coach

The Lady Raiders have won seven championships in the past five years.

First of Six SIRC Races Takes in Rushville

The Southeastern Indiana Racing Circuit returns June 29.

On Air

Your Hometown Radio Station playing
Doug Stone - In a Different Light

Fox News Fox News National Newscast 15:02
Luke Bryan Huntin' Fishin' Lovin' - EAGLE NO INTRO IMAGING 14:57
Restless Heart That Rock Won't Roll 14:54
Cody Johnson Dirt Cheap 14:50